کارت گرافیک‌های امروزی قابلیت‌های زیاد و متنوعی دارند و وقتی صحبت از مشخصات می‌شود، موضوع به سادگی بیان کردن مقدار VRAM یا رم ویدیویی کارت گرافیک نیست. قدرت پردازشی هسته‌ی کارت گرافیک که بر حسب گیگافلاپس یا ترافلاپس بیان می‌شود، موضوع مهم‌تری است اما حتی این مورد خاص هم بیانگر تمام قابلیت‌های کارت گرافیک نیست. اپلیکیشن سبک و بسیار کم‌حجم GPU Shark یکی از نرم‌افزارهایی است که برای بررسی تمام توانمندی‌های پردازنده‌ی گرافیکی طراحی شده است.

برای آشنایی با GPU Shark و قابلیت‌های آن و همین‌طور دانلود آخرین نسخه‌ی آن با لینک مستقیم به ادامه‌ی مطلب توجه فرمایید.

مقایسه کارت گرافیک‌ها و بهینه‌سازی تنظیمات گرافیکی بازی‌ها به کمک GPU Shark

در گذشته قابلیت‌های کارت گرافیک‌ها محدود و ساده بود. لذا مقایسه کردن چند کارت گرافیک و پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع، کار پیچیده‌ای نبود. اما اکنون علاوه بر افزایش چشمگیر قدرت پردازشی خام، توانمندی‌های خاص و متعددی در کارت گرافیک‌ها اضافه شده که در اجرا شدن هر چه روان‌تر بازی‌های سنگین، اثر بسزایی دارد.

دقت کنید که قدرت پردازشی خام کارت گرافیک‌های امروزی بر حسب ترافلاپس بیان می‌شود. ۱ ترافلاپ، معادل ۱ تریلیون محاسبه با استفاده از اعداد اعشاری در ثانیه است. در بازی‌ها ملاک اصلی، محاسبات اعشاری ۳۲ بیتی است اما در محاسبات هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، از محاسبات ۱۶ بیتی و در امور محاسباتی که دقت بالایی نیاز دارد، از اعداد اعشاری با دقت ۲ برابر یا به عبارت دیگر ۶۴ بیتی استفاده می‌شود. این سه حالت به صورت اختصاری با عبارت FP32 و FP16 و FP64 بیان می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص قدرت پردازشی و معنی عبارت‌های اشاره شده به مقاله‌ای از وب‌سایت تخصصی اینتوتک مراجعه فرمایید:

اما نکته‌ی جالب این است که در حال حاضر دو کارت گرافیک که معماری متفاوتی دارند، حتی در صورت یکسان بودن قدرت خام پردازشی، بازی‌ها را با سرعت متفاوتی اجرا می‌کنند. هر یک از بازی‌های مدرن و گرافیکی، با کارت گرافیک‌های خاصی بهتر اجرا می‌شود.

علاوه بر بازی‌ها، اگر مقصود کاربر برنامه‌نویس، استفاده از قابلیت‌های خاصی از کارت گرافیک باشد، باید مشخصات و توانمندی‌های هر مدل را به دقت بررسی کند.

برای مقایسه و بررسی تخصصی کارت گرافیک و پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع، نرم‌افزار سبک GPU Shark را توصیه می‌کنیم.

با این نرم‌افزار می‌توانید حین بازی کردن، بررسی کنید که چه مقدار از رم ویدیویی کارت گرافیک و چه درصدی از توان هسته‌ی کارت گرافیک استفاده می‌شود. در نتیجه نقطه‌ی ضعیف کارت گرافیک مشخص می‌شود و می‌توانید تنظیمات گرافیکی بازی‌های سنگین را به صورت بهینه انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر بازی موردنظر شما، بافت رزولوشن‌بالایی داشته باشد، ممکن است رم کارت گرافیک پر شود در حالی که هسته‌ی کارت گرافیک توان استفاده نشده دارد! بنابراین برای بهینه کردن سرعت اجرای بازی، منطقی است که تنظیمات مربوط به بافت یا Texture را کاهش دهید تا رم کارت گرافیک کاملاً پر نشود.

ویژگی‌های GPU Shark

 • مشخصه‌های کلیدی کارت گرافیک نظیر تعداد واحد نگاشت بافت یا TMP، تعداد واحد رندرینگ یا ROP، تعداد هسته‌های محاسبات شیدرها و مواردی از این دست، در GPU Shark نمایش داده می‌شود.
 • اگر می‌خواهید بدانید که سرعت کارت گرافیک شما در اموری نظیر قرار دادن بافت اجسام روی سطوح،  پر کردن پیکسل‌ها چقدر است، می‌توانید از GPU Shark استفاده کنید. تمامی اطلاعات به صورت آنی محاسبه و نمایش داده می‌شود. به عبارت دیگر اگر کارت گرافیک را اورکلاک یا آندرکلاک کنید، همه‌ی اعداد بروزرسانی می‌شود.
 • اطلاعات مفید نظیر سرعت هسته‌ی کارت گرافیک و سرعت حافظه‌ی کارت گرافیک و همین‌طور پهنای باند حافظه در GPU Shark نمایش داده می‌شود.
 • علاوه بر مشخصه‌های فوق، مشخصه‌هایی نظیر ولتاژ هسته، میزان استفاده از هسته‌ی کارت گرافیک، میزان استفاده از حافظه‌ی کارت گرافیک، سرعت کلاک فعلی هسته، مقدار توان مصرفی فعلی نسبت به توان طراحی حرارتی یا TDP نیز به صورت زنده و آنی نمایش داده می‌شود.
 • در صورت نیاز می‌توانید سرعت فن کارت گرافیک را نیز مشاهده کنید و دمای فعلی و حداکثر و حداقل دمای هسته را چک کنید.

توجه داشته باشید که همه‌ی مشخصات کارت گرافیک‌های مختلف در نرم‌افزار GPU Shark نمایش داده نمی‌شود!

 • این نرم‌افزار مرتباً بروزرسانی می‌شود تا قابلیت نمایش مشخصات و پارامترهای عملکردی همه‌ی محصولات موجود در بازار وجود فراهم شود.
 • در سیستم‌های مجهز به دو کارت گرافیک نیز مشخصات کارت گرافیک‌ها و پارامترهای عملکردی به صورت آنی قابل مشاهده است.

دانلود GPU Shark 0.15.1.0، نرم‌افزار تخصصی چک کردن قابلیت‌های کارت گرافیک (آپدیت آبان ۱۳۹۹)

تغییرات آخرین نسخه‌ی GPU Shark

نسخه‌ی 0.15.1.0 منتشر شده در 2019.11.19:

پشتیبانی از کارت گرافیک‌های Quadro RTX لپتاپی سری ۳۰۰۰ و ۴۰۰۰ و ۵۰۰۰ اضافه شده است.

پشتیبانی از کارت گرافیک‌های GTX 1650 و GTX 1660 Ti انویدیا اضافه شده است.

می‌توانید مشخصات کارت گرافیک‌های GeForce RTX 2060 و 2070 و 2080 موبایل را به کمک این نسخه چک کنید.

پشتیبانی از کارت گرافیک‌های لپ‌تاپی Quadro T1000 و T2000

رفع مشکل نمایش ولتاژ برخی مدل‌های کارت گرافیک‌های انویدیا و برخی از محصولات جدید AMD

دانلود جدیدترین نسخه‌ی GPU Shark

 • تاریخ آپلود: ۲۴ آبان ۱۳۹۹
 • حجم: ۶۰۰ کیلوبایت
 • نسخه: 0.15.1.0
 • سازگار با همه‌ی ویندوزها