یکی از کمیت‌های مرتبط با اینترنت که کیفیت آن را تعیین می‌کند، مسأله‌ی تأخیر است. منظور از پینگ یا پینگ تایم، مدت زمانی است که بسته‌ی داده از دیوایس کاربر به سرور سایت یا سرویس آنلاین فرستاده می‌شود و برمی‌گردد. در ویندوز با دستور ping می‌توانید تأخیر در دسترسی به سایت‌های مختلف را بررسی کنید. اما برای مانیتورینگ و در واقع همیشه چک کردن وضعیت پینگ، می‌توانید از اپلیکیشن PingoMeter استفاده کنید.

در ادامه با پینگومتر و قابلیت‌های آن بیشتر آشنا می‌شویم. برای دانلود آخرین نسخه‌ی این نرم‌افزار ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید.

اهمیت پینگ یا تأخیر اینترنت برای گیمرها

پینگ برای کسانی که اهل بازی‌های آنلاین هستند، موضوع بسیار مهمی است. البته برای لذت بردن در همه‌ی بازی‌های آنلاین به پینگ عالی نیاز ندارید. به عنوان مثال در بازی کلش آو کلنز، زمانی که روی نقطه‌ای تپ می‌کنید، پاسخ تپ شما همان لحظه دیده می‌شود و یونیتی که انتخاب کرده‌اید، حمله را آغاز می‌کند. پس از لحظاتی، تپ‌های شما به سرور ارسال شده و ثبت می‌شود.

اما در بازی‌های شوتر، زمانی که شلیک می‌کنید، طرف مقابل در حرکت است، شما را می‌بیند و جاخالی می‌دهد. در این صورت هم شما باید موقعیت جدید وی را ببینید و هم وی باید صدای شلیک اسلحه‌ی شما را بشوند و تفنگ و حرکات شما را زیر نظر بگیرید. این موضوع نیاز به وقفه‌ی بسیار کم دارد. لذا اگر Ping Time زیاد باشد، عملاً انجام بازی شوتر غیرممکن یا دشوار می‌شود.

در شبکه‌های Local مثل شبکه‌ای که با مودم‌های ساده در منزل ساخته‌اید، اگر دستور ping را اجرا کنید و کامپیوتر دیگری را پینگ کنید، تأخیر کمتر از ۱ میلی‌ثانیه خواهد بود! اما اگر سرور سایت‌ها و بازی‌ها را پینگ کنید، تأخیر بیش از ۱۰۰ میلی‌ثانیه طبیعی است. البته کیفیت سرویس‌های اینترنت متفاوت است و شاید سرویس اینترنت خوبی در اختیار دارید که تأخیر آن کمتر از ۵۰ میلی‌ثانیه است.

در برخی کاربردهای دیگر که مرتبط با بازی و گیم نیست هم تأخیر اینترنت موضوع مهمی است و باید مرتباً آن را چک کرد. می‌توانید از اپلیکیشن PingoMeter که ساده، سبک و رایگان است، برای این مهم استفاده کنید.

قابلیت‌های PingoMeter

با استفاده از پینگومتر می‌توانید مدت زمان پینگ را به شکل نموداری کوچک در Taskbar ویندوز مشاهده کنید. نمودار در مواقعی که پینگ بد است، قرمز می‌شود و در حالت خوب نیز سبز است. در حالت متوسط هم به صورت پیش‌فرض رنگ آن زرد است. البته رنگ سه وضعیت و همین‌طور رنگ پس‌زمینه‌ی نمودار را می‌توانید در تنظیمات این برنامه انتخاب کنید.

با تغییر دادن Max ping interval، بین پینگ کردن‌ها فاصله‌ی کمتری می‌افتد و علاوه بر این بدترین حالت پینگ تغییر می‌کند.

علاوه بر نمایش گراف یا نمودار، می‌توانید با یک عدد بین ۰ تا ۹۹، از وضعیت فعلی پینگ مطلع شوید. کافی است تیک Numbers mode را در تب اول تنظیمات این برنامه بزنید.

موضوع دیگر این است که چه سروری را پینگ کنیم؟ بهتر است سرور بازی یا سایتی که برایتان موضوعیت دارد و بسیار مهم است را پینگ کنید. به صورت پیش‌فرض سرور DNS گوگل پینگ می‌شود که آدرس آن 8.8.8.8 است. البته پینگ کردن این سرور خاص، معیار خوبی از کیفیت سرویس اینترنت است اما به هر حال می‌توانید در تب دوم تنظیمات و در کادر Ping IP address، آدرس هر سرور دلخواهی را وارد کنید.

دانلود PingoMeter نرم‌افزاری سبک و رایگان برای مانیتور کردن کیفیت اینترنت (آپدیت آبان ۹۹)

برای نمایش نوتیفیکیشن یا پیام هشدار در مورد قطع شدن اینترنت، تیک موارد بخش Alarm when را بزنید.

دانلود PingoMeter با لینک مستقیم

  • تاریخ آپلود: ۱۶ آبان ۱۳۹۹
  • حجم: ۳۷ کیلوبایت!
  • نسخه: 0.95
  • برای ویندوز: همه‌ی ویندوزها