زمانی که می‌خواهید کامپیوتر یا لپ‌تاپ که روی آن فایل‌های شخصی یا کاری مهم و حیاتی ذخیره شده را بفروشید، اگر فایل‌ها را به روش معمول دیلیت کنید و حتی اگر پارتیشن‌ها را فرمت کنید، آثار فایل‌ها باقی می‌ماند و تعداد زیادی از فایل‌ها قابل بازیابی خواهد بود. برای پاکسازی کامل می‌بایست از نرم‌افزارهایی مثل دیسک بوت‌ابل DBAN استفاده کنید. توصیه می‌کنیم که نسخه‌ی رایگان این دیسک بوت‌ابل را دانلود کرده و روی CD خام رایت کرده و بوت کنید. می‌توانید از فلش‌درایو USB نیز برای بوت کردن آن استفاده کنید.

در ادامه به معرفی قابلیت‌های DBAN می‌پردازیم. برای دانلود آخرین نسخه‌ی دیسک بوت‌ابل DBAN ادامه‌ی مطلب را مطالعه فرمایید.

دیسک بوت‌ابل DBAN که نام کامل آن Darik’s Boot and Nuke است، نرم‌افزاری متن باز است که در دو نسخه‌ی رایگان و پولی منتشر می‌شود. نسخه‌ی رایگان بسیار کم‌حجم، ساده و سبک و در عین حال کاربردی است. در واقع DBAN یکی از نرم‌افزارهای کاربردی برای کسانی است که معمولاً سیستم یا هارددیسک خرید و فروش می‌کنند و می‌خواهند تمام آثار فایل‌ها را از بین ببرند به طوری که فایل‌های شخصی و خانوادگی یا شغلی مشتریان قابل ریکاوری نباشد. خوشبختانه این نرم‌افزار به صورت فایل ISO منتشر می‌شود که ایمیج دیسک بوت‌ابل آن است. به عبارت دیگر می‌توانید آن را بوت کنید و حتی پارتیشن نصب ویندوز را نیز پاکسازی کنید. اگر چند درایو هارددیسک به مادربورد سیستم شما متصل باشد هم می‌توانید همه را پاکسازی کنید.

دقت کنید که این نرم‌افزار برای پاکسازی کردن SSD یا درایوهای حالت جامد طراحی نشده و مناسب نیست. به علاوه تضمینی در مورد قابل‌ریکاوری نبودن فایل‌ها ارایه نمی‌شود. اما در عین حال روش‌های پاکسازی که در این نرم‌افزار پیش‌بینی شده، احتمال بازیابی فایل‌ها را تقریباً صفر می‌کند!

ویژگی‌های نرم‌افزار پاکسازی کامل هارددیسک، DBAN

  • برای سادگی کاربری می‌توانید پس از بوت کردن، حالت تعاملی یا Interactive را انتخاب کنید تا مراحل پاکسازی ساده‌تر باشد اما در این صورت همه‌ی تنظیمات در اختیارتان نخواهد بود. توصیه می‌شود که حالت دستی را انتخاب کنید تا اشتباهی رخ ندهد.
  • نرم‌افزار DBAN از ۶ روش استاندارد نظیر DoD Short و Gutmann Wipe و Quick Erase و غیره برای پاکسازی کامل داده‌های ذخیره شده روی HDD پشتیبانی می‌کند.

  • قابلیت پاکسازی هارددیسک‌های متصل شده با کانکتورهای ATA و SATA و همین‌طور SCSI وجود دارد و در واقع انواع هارددیسک قابل پاکسازی است.
  • می‌توانید هارددیسک را ابتدا با یکی از روش‌ها پاکسازی کنید و برای اطمینان بیشتر، با روش دیگری فرآیند پاکسازی را تکرار کنید.
  • قابلیت انتخاب کردن تعداد مراحل پاکسازی پیش‌بینی شده است و می‌توانید برای اطمینان بیشتر، به جای ۱ مرحله، چند بار عملیات پاکسازی را تکرار کنید.

دانلود DBAN 2.3.3، نرم‌افزار پاکسازی هارددیسک بدون قابلیت ریکاوری فایل (فروردین ۹۹)

  • امکان بوت کردن نرم‌افزار قبل از اجرای ویندوز به منظور پاکسازی درایوی که سیستم عاملی نظیر ویندوز روی آن نصب شده وجود دارد.

برای آموزش کار با این نرم‌افزار بهتر است مقاله‌ی زیر را مطالعه کنید:

تغییرات آخرین نسخه‌ی DBAN

بهبود عملکرد و رفع باگ‌های جزئی

دانلود DBAN

  • تاریخ آپلود: ۱۶ فروردین ۱۳۹۹
  • حجم فایل‌ها: ۱۶ مگابایت
  • ورژن: 2.3.3
  • برای ویندوز: همه‌ی ویندوزها و سایر سیستم عامل‌ها